Przejdź do treści Wyszukiwarka Kontakt

polityka
senioralna

Senior w centrum uwagi regionu

Ponad 20 procent populacji Małopolski w 2020 roku stanowili seniorzy po 65.  roku życia. To  ponad 700 tysięcy osób. Według prognoz, odsetek ten będzie wzrastał i w 2050 roku osiągnie 40 proc. 

Samorząd Małopolski jako lider wśród regionów w Polsce w myśleniu strategicznym o zmianach demograficznych, już w roku 2010 przygotował dokument „Wyzwania Małopolski w kontekście starzejącego się społeczeństwa. Podejście strategiczne”(link do PDF). By wdrożyć rekomendacje tam zawarte, w 2015 roku przygotowywana została  publikacja o charakterze poradnika pt. „Srebrna Gospodarka w Małopolsce” (link do PDF), opisująca konkretne zadania, które należy podjąć, by sprostać skutkom procesów starzenia. Jednocześnie samorząd regionalny nie zaniedbuje pogłębionych studiów służących poszerzeniu spojrzenia na problematykę polityki senioralnej. W tym celu Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionu (link do www) opublikowało ostatnio  raport  na temat aktywności seniorów przed i w czasie pandemii COVID-19 pn.  „Badanie regionalne: oferta dla małopolskich seniorów – czas wolny, aktywność, informacja”. (link do PDF) 

Wyzwania starzejącego się społeczeństwa nie dotyczą bowiem tylko obszaru, w którym najczęściej zamyka się problem zmian demograficznych, jak na przykład zdrowie, opieka społeczna czy ubezpieczenia społeczne. To także oferta kulturalna, turystyczna, edukacja,  zastosowanie technologii informatycznych, cyfryzacja, uczestnictwo w rynku dóbr i usług konsumpcyjnych, a także planowanie przestrzenne i mieszkalnictwo. 

Takie szerokie spojrzenie znajduje odbicie w prezentowanych przez nas badaniach społecznych i raportach będących efektem refleksji  grona  ekspertów i specjalistów, ale także zespołu wspierającego ich pracę  składającego  z  pracowników  departamentów Urzędu Marszałkowskiego  i jednostek organizacyjnych Województwa Małopolskiego, autentycznych entuzjastów tematyki senioralnej. 

Ich wyniki  ma ją być podstawą do kształtowania polityki senioralnej przez władze regionalne i lokalne Małopolski, poprzez realizację konkretnych działań i projektów w ramach przygotowywanego aktualnie Programu Strategicznego „Srebrna Małopolska 2030”. (Link do artykułu w sekcji „Bądź na bieżąco”)

Przejdź na górę