Wyróżnia się następujące kategorie instytucji wsparcia dziennego, będących instytucjami pomocy społecznej:
Usługi dziennych domów pomocy (DDP) kierowane są do osób nieaktywnych zawodowo, powyżej 60 r.ż., wymagających częściowej pomocy w zaspakajaniu niezbędnych potrzeb życiowych.
Działalność DDP organizowanych i finansowanych przez samorządy (gminy i powiaty), jak również funkcjonowanie dziennych domów „Senior +” (DDS+) współfinansowanych w ramach programu rządowego Senior + (wcześniej „Senior –WIGOR”), opiera się
w głównej mierze na realizacji podstawowych usług opiekuńczych na terenie danej placówki w godzinach jej funkcjonowania (od poniedziałku do piątku, najczęściej kilka godzin dziennie).
Celem działalności DDP/DDS+ jest utrzymanie uczestników, również osób w podeszłym wieku, w jak najlepszej sprawności umożliwiającej samodzielne funkcjonowanie. W związku z tym podstawowy zakres świadczonych usług obejmuje w szczególności usługi:
Usługi te w większości placówek świadczone są przynajmniej raz dziennie. Znacznie mniej dostępnymi usługami w dziennych domach pomocy są te, które wspierają codzienne funkcjonowanie seniorów, takie jak: usługi higieniczne, fryzjerskie, kosmetyczne czy pralnicze.
W ofercie DDP/DDS+ można również spotkać specjalistyczne usługi zdrowotne, takie jak fizjoterapia, rehabilitacja czy wsparcie psychologiczne, świadczone przez personel medyczny (pielęgniarki, dietetycy, fizjoterapeuci oraz lekarze). Podkreślić należy, że usługi te nie są powiązane i finansowane w ramach systemu zdrowia, a o zakresie usługi decyduje samorząd, który jest założycielem i finansuje lub współfinansuje działalność danej placówki, jak ma to miejsce w przypadku wieloletniego programu rządowego Senior+ (wcześniej „Senior-WIGOR”).
Równolegle do wsparcia seniorów w formie dziennych domów pomocy DDP/DDS+ tworzone są kluby samopomocy „Senior+”.
Klub samopomocy to oferta dla osób, które niekoniecznie wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu, ale chcą pozostać aktywne i w atrakcyjny sposób zagospodarować swój wolny czas. Chodzi o motywowanie osób starszych do działań na rzecz samopomocy i udziału w wolontariacie.
Klub samopomocy powinien zapewniać tygodniowo co najmniej 20 godzin różnego rodzaju zajęć, które mogą być oferowane także poza placówką. Osoby korzystające z tej formy wsparcia wzajemnie się wspierają i koncentrują na minimalizowaniu ujemnych skutków wykluczenia społecznego i otaczających ich problemów.
Czytaj dalej: Ścieżka postępowania